E. Makauskaitės-Galaburdės istorija: po studijų – į vadovės pareigas

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija – čia susitinka kūryba ir inovacijos!

E. Makauskaitės-Galaburdės istorija: po studijų – į vadovės pareigas

Dažnas svajojame apie sėkmingą karjerą jau nuo pirmųjų žingsnių darbo rinkoje. Vieniems pasiseka anksčiau, kitiems – vėliau, bet Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos (VTDK) absolventė Emilija Makauskaitė-Galaburdė tikrai turi ką papasakoti – vos atsiėmusi studijų diplomą įsidarbino vadovės pareigose.

2012 metai Grafinio dizaino studijų programos absolventei buvo itin įsimintini: ji ne tik baigė studijas VTDK, bet ir įsidarbino „IKEA“ Grafinio dizaino skyriaus vadove. „Kaip visai neseniai juokavo generalinis direktorius, visi galvojo, jog jis pamišęs, nes nori į vadovo pareigas pasamdyti itin jauną žmogų, tačiau, kaip pats teigė, šio sprendimo nesigailėjo nei minutei“, – pasakoja E. Makauskaitė-Galaburdė.

Baigėte Grafinio dizaino studijų programą Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje. Kokią pridėtinę vertę Jūsų karjerai šios studijos turėjo?

Manau, didžiausia pridėtinė vertė buvo ta, kad šios studijos man padėjo susirasti darbą. Kaip tik tuo metu, kai aš studijavau trečiame kurse, į Lietuvos rinką ruošėsi ateiti „IKEA“ ir ieškojo darbuotojų. Jų paiešką vykdė ne tik skelbimų portaluose, bet ir mokymo įstaigose. Taigi, kreipėsi ir į VTDK, o Grafinio dizaino katedros vedėjas Jonas Malinauskas rekomendavo mane, už ką esu jam labai dėkinga. Žinoma, darbo, ko gero, nebūčiau gavusi ir be pačios įdirbio ir pastangų.

Gal turite šiltų ar linksmų atsiminimų iš studijų laikų? Papasakokite apie juos.

Studijų laikai vienareikšmiškai buvo smagiausias etapas mano gyvenime. Geriausia, kas nutiko studijų metu, yra žmonės, su kuriais susipažinau ir su kuriais dar dabar palaikome šiltus santykius.

E. Makauskaitė-Galaburdė
E. Makauskaitė-Galaburdė / Asmeninio archyvo nuotr.

Su kokiais iššūkiais susidūrėte savo pirmajame darbe?

Pradėjus darbą iššūkiai buvo vos ne kiekviename žingsnyje, nes tai buvo pirmas mano „normalus“ pagal specialybę darbas. Ko gero didžiausias iššūkis buvo nusisamdyti sau komandą, dalyvauti ir vesti darbo pokalbius, o tuomet žmones apmokyti.

Papasakokite daugiau apie savo karjerą ir jos vingius.

„IKEA“ organizacinė struktūra yra gana horizontali: šioje vietoje karjera yra ne kilimas į aukštesnes pozicijas, o tobulėjimas ir ėjimas „gilyn“ į savo kaip eksperto poziciją. Jau septynerius metus dirbu Grafinio dizaino skyriaus vadovės pareigose, bet darbo pobūdis laikui bėgant kito. Pradėjau darbą būdama šiame skyriuje viena, dabar jau esame penkių žmonių komanda.

Iš pat pradžių buvo labai daug mokymosi ir gilinimosi į įmonės vizualinio identiteto gaires, aiškinimosi, kaip apskritai dirbti su šiuo prekės ženklu. Tuomet buvo labai įdomus parduotuvės planavimo etapas su įmonės ekspertais ir dizaineriais Švedijoje, visas statybų ir įgyvendinimo etapas. Vėliau sekė procesų kūrimas, aiškinimasis, kaip kasdieniame darbe dirbti su įvairiais skyriais. O kai visi pagrindiniai procesai jau buvo aiškūs, prasidėjo plėtros projektai tiek Lietuvoje, tiek Pabaltyje. Svarbus laikotarpis buvo pačios kaip vadovės augimas ir supratimas, ką reiškia turėti komandą, kurią reikia ugdyti bei vesti į priekį. Tai, ko gero, ir yra mano „arkliukas“ šiuo metu – žmonių ugdymas ir teisingo „IKEA“ identiteto skleidimas.

Papasakokite, kokia yra grafinio dizainerio kasdienybė: darbo valandos, kūryba ir rutina.

Asmeniškai aš jaučiuosi jau nutolusi nuo pačio grafinio dizaino, nes esu vadovaujančioje pozicijoje, kur kurti dizainą ar maketuoti su programomis yra mažoji mano darbo dalis. Tačiau „IKEA“ grafikos dizaineris, būtent iš Komunikacijos ir Interjero dizaino skyriaus, yra specialistas, atsakingas už vidinę komunikaciją parduotuvėje bei prekių užsakymo ir atsiėmimo punktuose Klaipėdoje ir Kaune. Mes esame atsakingi už tai, kad pirkėjas lengvai naviguotų parduotuvėje ir rastų visą reikiamą informaciją laiku ir vietoje, kai jam jos reikia.

Šis darbas yra įdomus tuo, kad tarp rutiniškų kasdienių darbų visada būna naujų projektų, esi įgalintas siūlyti, kaip pagerinti esamus ar įdiegti naujus dalykus. Ir apskritai, darbas prekybiniame sektoriuje yra labai dinamiškas, reikalaujantis bendravimo įgūdžių, greitos reakcijos bei susitvarkymo su stresinėmis situacijomis.

Kūrybos šioje pozicijoje yra, bet ji yra labiau susijusi su kliento patirčių dizainu. Tačiau, kai pasiilgstu kūrybos, laisvalaikiu užsiimu papildomomis veiklomis – vystau savo keramikinių papuošalų prekės ženklą „Specials ceramics“

Ko palinkėtumėte studentams, kurie susiduria su vienokiais ar kitokiais sunkumais, baimėmis ar abejonėmis?

Nebijoti būti drąsiems ir veikliems, nes po kiek laiko, atsiminus savo baimes, suprasi, kad tikrai nebuvo verta tiek nerimauti ar jaudintis. Taip pat linkiu švęsti gyvenimą, kol jaunas!