Ne vieną apdovanojimą pelniusi A. Balkė atvira: ne visada dirbo pagal specialybę

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija – čia susitinka kūryba ir inovacijos!

Ne vieną apdovanojimą pelniusi A. Balkė atvira: ne visada dirbo pagal specialybę

Interjero dizaino studijų programą Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje (VTDK) baigusi Agnė Balkė prisimena ne tik puikius laikus naudojantis tarptautinėmis „Erasmus+“ mainų galimybėmis, bet ir tuos laikus, kuomet pagal baigtą specialybę darbo net neieškojo. Tačiau, pasak jos, nebijant bandyti ir klysti viskas susidėlioja į savo vietas.

Kada pradėjote dirbti pagal specialybę, koks buvo Jūsų pirmasis darbas?

Po studijų net nežiūrėjau į interjero dizaino specialybę. Darbo pagal šią specialybę neieškojau. Norėjau save patyrinėti kitose srityse: kadangi mėgau bendrauti, išbandžiau darbus pardavimuose, bet ilgiausiai dirbau Policijos departamente prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos. Po to pamačiau, kad manyje vis tiek prasiveržia kažkas meniško ir mane tai labiau nei kitus aplinkinius natūraliai traukia. Todėl nusprendžiau, nors ir padarius ilgą pertrauką, grįžti prie to, ką jau esu baigusi.

Agnė Balkė ir jos kurtas stalas „Wavy“
Agnė Balkė ir jos kurtas stalas „Wavy“ / E. Samulionytės nuotr.

Kokią pridėtinę vertę Jūsų karjeroje turėjo Interjero dizaino studijos Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje?

Džiaugiuosi, kad mokiausi šioje kolegijoje, pavyko išvažiuoti į kūrybines dirbtuves Danijoje ir į „Erasmus+“ studijas Turkijoje. Tai buvo įsimintinos patirtys: supratau, kokie skirtingose šalyse vyrauja studijų skirtumai, šiek tiek pasimokiau užsienyje, galėjau autentiškiau susipažinti su kitų valstybių kultūra.

Esate sukūrusi „Wavy“ ir „Online“ stalus, gavusi apdovanojimų, papasakokite daugiau apie savo karjerą ir įvertinimus.

Esu sukūrusi 3 rašomuosius staliukus: „Eglutę“ (angl. Herringbone), „Online“ ir „Wavy“. Kol kas daugiausiai dėmesio skyriau „Eglutei“. Šis stalas išrinktas geriausia baldo detale „Detalės“ konkurse 2018 metais, taip pat 2019 metų viename didžiausių pasaulio konkursų „A‘ design award“ laimėjo sidabrą, o „European product design award“ konkurse laimėjo auksą.

„Wavy“ staliukas 2019 metais gavo publikos numylėtinio apdovanojimą „Namas ir aš“ organizuojamame konkurse „Tendencijos“, taip pat tais pačiais metais gavo diplomą „Litexpo“ parodos konkurse „Baldai. Interjeras. Dizainas.“ Šis stalas buvo eksponuotas šių metų Budapešto Dizaino savaitėje. Darbai publikuoti „Centro“, „Namas ir aš“ bei kituose žurnaluose. Kol kas tai pirmieji mano žingsniai, nes šioje specialybėje pradėjau dirbti ne taip seniai.

Stalas „Eglutė“
Stalas „Eglutė“ / A. Minkevičiaus nuotr.

Kaip Jums gimsta realių produktų idėjos ar išgyvenate kūrybines krizes?

Būna įvairiai: idėja pirmiausiai gimsta vaizduotėje, paskui pradedu daug eskizuoti, taip gimsta kažkas konkretesnio. Ir konkretizuoju iki brėžinių, smulkmenų, detalių, taip pat atsižvelgiu į tam tikrus standartus ir bendrus reikalavimus. O kūrybos krizių būna. Bet tai daugiau ne krizė, bet tarpinis etapas, kai bręsti kažkam naujam. Tai, mano nuomone, irgi viena iš kūrybos sudedamųjų dalių, pavyzdžiui, kaip pauzė yra muzikos kūrinio dalis, taip paraleliai nutinka ir gyvenime.

Papasakokite, kokia yra interjero dizainerio kasdienybė: darbo valandos, darbo sąlygos, kūryba ir rutina.

Didžiąja dalimi, jei dizaineris dirba įmonėje, jo darbas, kuris prasideda 8 ir tęsiasi iki 17 valandos, yra ofise prie kompiuterio. Taip pat būna derinimo su interjero dizaineriais, architektais ir užsakovais darbai, vyksta ir pamatavimas objektuose. Darbinės rutinos paįvairinimui organizuojami įvairūs renginiai, kur kviečiami visi dizaineriai, tačiau pagrinde tai sėdimas darbas prie kompiuterio.

O pati kasdienybė jau priklauso nuo mūsų pačių, kaip ją paįvairinsime mažomis smulkmenomis, savo gyvenimo būdu ir įpročiais. Todėl kiekvieno kasdienybė net dirbant tą patį darbą gali būti kiek kitokia.

Ko palinkėtumėte studentams, kurie susiduria su vienokiais ar kitokiais sunkumais, baimėmis ar abejonėmis?

Palinkėčiau klausyti savo širdies, nebijoti bandyti ir klysti.

Stalas „Online“
Stalas „Online“ / A. Minkevičiaus nuotr.