Direktorius dr. R. Vitkūnas: technologijų inovacijos ir dirbtinis intelektas padės Europai judėti Žaliuoju kursu

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija – čia susitinka kūryba ir inovacijos!

Praėjusią savaitę vyko Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos (VTDK) organizuota tarptautinė praktinė-mokslinė konferencija „Technologinės inovacijos 2023: Europos žaliojo kurso link“. Dalyviai iš 11 Europos ir Azijos šalių pristatė beveik 50 pranešimų, kuriuos visi norintieji galėjo stebėti gyvai ir internetu.

„Mintis organizuoti šią konferenciją kilo matant ir girdint, kiek įvairiausių naujų sprendimų atranda mokslininkai. Konferencijos dalyviai turėjo unikalią progą vienoje vietoje koncentruotai išgirsti apie itin platų spektrą naujovių ir apsvarstyti galimybes jas taikyti savo šalyse ar perkelti į savo veiklos sritis ir taip padėti visai Europai judėti Žaliuoju kursu“, – sako VTDK direktorius dr. Rolandas Vitkūnas.

VTDK direktorius dr. R. Vitkūnas. Nuotr.: J. Rozovskij.

2019 m. pabaigoje Europos Komisija pristatė Europos žaliąjį kursą – veiksmų gaires, kaip užtikrinti ES ekonomikos tvarumą, klimato ir aplinkos problemas paverčiant galimybėmis visose politikos srityse ir užtikrinant, kad pertvarka būtų visiems teisinga ir įtrauki.

„Europa ir visi jos žmonės nori ir siekia gyventi ekologiškai, saugiai ir sveikai, o Europos žaliasis kursas numato keletą esminių žingsnių, kaip šis siekis galėtų būti įgyvendintas“, – teigia R. Vitkūnas. Pasak, jo, vienas pirmųjų žingsnių – mažinti klimato taršą. Visoje Europoje diegiamos inovacijos, kurių tikslas ir yra mažinti įvairių sričių – transporto, logistikos, iškasenų išgavimo, produktų gamybos ir jų pristatymo – įtaką klimato kaitai. Konferencijos tikslas – pristatyti mokslo, tyrimų ir technologinių inovacijų idėjas ir pasiekimus bei aptarti tolimesnes technologinių inovacijų ir dizaino vystymosi tendencijas – atliepia Europos Žaliojo kurso kompase įvardintas transformacijos sritis ir galimas iniciatyvas.

Kovo 21 d. konferencijos Plenarinėje sesijoje dalyvavo atstovai iš akademinių, mokslo, valstybinių institucijų ir pramonės įmonių, taip pat kolegijos tyrėjai, dėstytojai ir studentai.

„Kūrybinės galimybės dizaine ir medijų mene“ pagrindinis dėmesys buvo skirtas rimtu dizainerių pagalbininku ir net konkurentu vizualizuojant kūrybinius sumanymus tampančio dirbtinio intelekto (AI) plėtrai ir jo taikymui įvairiose dizaino srityse.

Sesijoje menininkas ir tyrėjas iš Didžiosios Britanijos Christhopher Hales pademonstravo naujai atsiveriančias judančių vaizdų transformavimo galimybes; radijo laidos „Du bitai“ įkūrėjas ir vedėjas Jonas Lekevičius vaizdingai apibūdino dizainerio sąveiką su AI skirtingose projektų stadijose. Studijos „Justin Viv“ kūrybos direktorius Justinas Vinevičius praktiškai pademonstravo AI programos „MidJourney“ teikiamus privalumus. Startuolio „DressMyCrib“ vadovas Giedrius Morkūnas parodė praktinę AI ir papildytos realybės priemonių sąveiką formuojant gyvenamąsias erdves. Savo ruožtu VTDK dėstytojas Arturas Valiauga foto darbų pavyzdžiais įrodė, kad subjektyvus menininko požiūris į aplinką gali tapti atsvara nuosekliam AI projektų objektyvumui.

Kovo 22 d. tarptautinė konferencija tęsėsi 4 skirtingose sekcijose, tuo pačiu metu skirtingose erdvėse ir skirtinguose „MS Teams“ susitikimuose buvo skaitomi skirtingi pranešimai. Dalyviai iš Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos, Kazachstano, Kinijos, Jungtinės Karalystės, Čekijos, Sakartvelo, Italijos ir Turkijos gvildeno mechatronikos ir transporto inžinerijos temas, aptarė kūrybines galimybes dizaine ir medijų mene, gilinosi į transporto logistikos bei statybos inžinerijos temas.

„Kūrybinės galimybės dizaine ir medijų mene“ pagrindinis dėmesys buvo skirtas rimtu dizainerių pagalbininku ir net konkurentu vizualizuojant kūrybinius sumanymus tampančio dirbtinio intelekto (AI) plėtrai ir jo taikymui įvairiose dizaino srityse.

Sesijoje menininkas ir tyrėjas iš Didžiosios Britanijos Christhopher Hales pademonstravo naujai atsiveriančias judančių vaizdų transformavimo galimybes; radijo laidos „Du bitai“ įkūrėjas ir vedėjas Jonas Lekevičius vaizdingai apibūdino dizainerio sąveiką su AI skirtingose projektų stadijose. Studijos „Justin Viv“ kūrybos direktorius Justinas Vinevičius praktiškai pademonstravo AI programos „MidJourney“ teikiamus privalumus.

Startuolio „DressMyCrib“ vadovas Giedrius Morkūnas parodė praktinę AI ir papildytos realybės priemonių sąveiką formuojant gyvenamąsias erdves. Savo ruožtu VTDK dėstytojas Arturas Valiauga foto darbų pavyzdžiais įrodė, kad subjektyvus menininko požiūris į aplinką gali tapti atsvara nuosekliam AI projektų objektyvumui.

Pranešimą skaito Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas. Nuotr.: J. Rozovskij.

Skirtingų sričių novatoriai pristatė visą pluoštą sprendimų. Mechatronikos ir transporto inžinerijos sesijos pranešimuose buvo galima išgirsti apie naują jungties stūmoklio-alkūninio veleno mechanizmą IC varikliui ar siekiant tvarumo tokiuose varikliuose naudojamą vandenilį, pirolizės alyvos purškimo aukšto slėgio purkštuvu lyginamąją analizę, automatinę elektrinių traukinių pantografų diagnostiką ir kt. Transporto logistikos sesijoje paliesta miestų ir tarptautinio pervežimo problematika, o statybos inžinerijos sesijoje – išmanių namų, alternatyvių statybinių medžiagų, pastatų fasadų modernizavimo ir kt. temos. Kūrybinių galimybių dizaine ir medijų mene sesijoje daug dėmesio skirta dirbtinio intelekto vaidmeniui įvairiose kūrybinėse platformose, kalbėta apie grafinio dizaino, video ir fotografijos inovacijas.

Konferencijos organizatorė VTDK – tai unikali aukštoji mokykla, kurioje susitinka kūryba ir inovacijos. Čia galima rinktis net iš 17 studijų programų – nuo grafinio dizaino ir interjero dizaino iki transporto logistikos ir atsinaujinančios energijos inžinerijos, o 2023 m. startavo Išmaniųjų pastatų inžinerija ir Verslas ir muitinės veikla. VTDK veikia moderniausios laboratorijos ir dirbtuvės, „Toyota“ techninio mokymo centras, studentai turi visas galimybes derinti mokslą ir darbą, gauti konkurencingas stipendijas, jiems nuolat siūloma dalyvauti tokiuose renginiuose kaip ką tik įvykusi technologinių inovacijų konferencija ar gilinti savo žinias užsienio mainų programose.

Pranešėjas dr. Vidas Žuraulis. Nuotr.: J. Rozovskij.