Emilija Pelakauskaitė: studijos Oulu taikomųjų mokslų universitete (Suomija) 2020 m. rudens semestrą

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija – čia susitinka kūryba ir inovacijos!

Dėl kokių priežasčių rekomenduotum kitiems studentams atlikti „Erasmus+“ studijas Oulu taikomųjų mokslų universitete?

Oulu taikomųjų mokslų universitetas yra tobulas universitetas tiems, kurie turi idėją ar svajonę, nes ši institucija suteikia studentams visą įrangą, kokios tiktai gali tau prireikti. Universitetas studentui skiria minimalų biudžetą kurį, mano atveju, mes daugiausiai naudojome filmo lokacijai paruošti ir aktorių maistui nupirkti. Projekto pabaigoje kiekvienas studentas turi nusiųsti visus pirkimo čekius dėstytojams, kad jie įvertintų, ar nebuvo išleista per daug arba ten, kur nedera. Oulu taikomųjų mokslų universitetas studentų projektų įgyvendinimui prireikus netgi paskolina automobilį.

Universitete studijuojantys studentai yra nemažai patyrę. Čia mokosi ir muzikos specialybės studentai, todėl, prireikus originalios muzikos filmui, galima surasti ir kompozitorių. Vietiniai studentai yra labai draugiški ir tolerantiški. Universiteto patalpos yra 5 minutės kelio nuo bendrabučio, o pats miestas yra labai gražus. Ne pandemijos metu, panašu, kad universitete vyksta daug įvairių renginių.

Kas labiausiai patiko studijuojant?

Man labiausiai patiko tai, jog turėjau galimybę naudotis profesionalia kino technika. Viename filme buvau garso dizainere, todėl turėjau išmokti įrašyti garsą. Kameros filmuojant neteko valdyti pačiai, nes nebuvau už tai atsakinga, bet dabar jau žinau kaip tai reikia daryti (nes galėjau pati valdyti TV kamerą, kai filmavome muzikos grupės pasirodymą – tai buvo išties daug lengviau nei kad maniau esant, nors man nereikėjo pačios įrangos nešioti).

Universitetas mums leido ir netgi skatino skolintis įrangą asmeniniams projektams. Kuomet mes keliavome į Norvegiją, aš netyčia sugadinau savo kamerą, todėl vėliau man teko skolintis kamerą darbams iš universiteto. Kameras universitete galima išsirinkti jų svetainėje – reikia užsirezervuoti norimą ir po to ją atsiimti iš atsakingo asmens. Jeigu atsitikdavo taip, kad nerasdavau svetainėje to, ko man reikia, kreipdavausi pagalbos į atsakingąjį asmenį.

Aš mokiausi kartu su kitais Erasmus ir taip pat vietiniais studentais, mes visi dalinomės vieni su kitais savo žiniomis ir patirtimi. Mūsų kursas vadinosi „Visual Design Factory“, kur mes turėjome galimybę dirbti su klientais arba susigalvoti savo projektus ir juos vykdyti. Mūsų grupėje buvo grafiniai dizaineriai, animatoriai ir žurnalistai, todėl projektams buvo nesunku rasti komandos narius, kurie turėjo labai įvairias specializacijas. Aš dalyvavau 3 projektuose. Buvau režisierė ir garso dizainerė dviejuose trumpametražiniuose filmuose ir prodiuserio asistentė muzikiniame klipe filmavimo metu. Buvo labai sunku suderinti visus projektus kartu, tačiau aš esu labai patenkinta procesu ir tuo ką sužinojau ir išmokau. Man asmeniškai tai buvo pati įdomiausia mano Erasmus mainų programos dalis.

Ką veikdavai laisvalaikiu?

Dėl Covid-19 pandemijos universitete nebuvo organizuojama daug renginių, tačiau Suomijos šiaurinėje dalyje pandeminė situacija nebuvo bloga, todėl mes turėjome galimybę pakeliauti. Vykome į Laplandiją, šiaurinę Norvegijos dalį, aplankėme nacionalinius parkus. Mes keliavome į žygius Hailuoto saloje ir nacionaliniame parke Oulankoje, slidinėjome Rukoje ir Laplandijoje, aplankėme Kalėdų senelį ir haskius, o per rudens atostogas kelioms dienoms nuvykome į Norvegiją, kur lankėmės prie Blåvatnet ežero ir Tromsø mieste.

Kaip sekėsi pritapti Suomijoje?

Lietuviai Suomijoje pritampa nesunkiai, nes patys suomiai yra draugiški ir tolerantiški. Didžiausias skirtumas iš gyvenimo kasdienybės tarp Lietuvos ir Suomijos yra viešasis transportas. Oulu yra įrengti labai geri dviračių takai. Autobusu važiuoti dažniausiai užtrunka ilgiau nei kad dviračiu ir, be to, žymiai brangiau nei Lietuvoje. Suomijoje norint įlipti į autobusą, jam besiartinant reikia pamoti ranka. Man buvo atsitikę kelis kartus, kad laiku nesusiprotėjus, autobusas nesustojo ir pravažiavo. O patys autobusai mieste važiuoja ganėtinai retai.

Man labai patiko tai, kad suomiai visur turi pirtis. Suomiai turi įsirengę mažas pirtis netgi butuose. O pačiame mūsų bendrabutyje mes taip pat turėjome pirtį! Man po pirties netgi teko maudytis upėje, eketėje ir Norvegijos jūroje 😊