Kelionę po Lietuvą pradėjo mobilus namas ant ratų

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija (VTDK) kartu su Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija siekdama atkreipti dėmesį į atsakingą vartojimą ir norėdama paskatinti visuomenės sąmoningumą, įgyvendina projektą „Darnūs namai“. Jame numatytos atsakingą vartojimą skatinančios socialinės akcijos, orientuotos į daugiabučių namų gyventojus, individualių namų valdų savininkus, kaimiškų vietovių bendruomenes, verslo ir gamybos įmones, savivaldybių tarnautojus ir darbuotojus, nuomonės lyderius, socialinius bei ekonominius partnerius. Vienas iš svarbiausių projekto tikslų – skleisti informaciją apie žiedinės ekonomikos, aplinkosaugos, atsakingo vartojimo principus, informuoti visuomenę apie atliekų perdirbimo naudą bei siekti keisti jos įpročius ir suvokimą. Du mėnesius VTDK studentų ir dėstytojų komanda iš įvairių senų nenaudojamų daiktų kurė namo ant ratų interjerą. Daiktus ekspozicijai padovonajo ne tik žinomi Lietuvos žmonės – projekto ambasadoriai, bet ir įvairių šalies regionų gyventojai, ištuštinę savo sandėliukus, rūsius bei palėpes. Šie daiktai virto originaliais ir stilingais interjero elementais. 

„Orientuodami studijų programų turinį ir taikomąją mokslinę veiklą į aplinkos tausojimą, gamtos išteklių racionalų panaudojimą ir kitus tvariosios aplinkos elementus prisidedame prie tvariosios ekologinės aplinkos kūrimo. Siekiame šias vertybes komunikuoti ir savo studentams. Norime, kad ne tik mūsų darbuotojai ir studentai suprastų būtinybę tausoti gamtą, tačiau mielai prisijungiame ir prie plačiosios visuomenės švietimo, įpročių keitimo. Visi norime gyventi švaresnėje gamtoje, sveikesniame pasaulyje. Prie jo išsaugojimo galime ir turime prisidėti kiekvienas“, – mintimis dalinosi VTDK Technikos ir Dizaino fakultetų dekanė Gražina Strazdienė.

Gegužės 1 d.  Vilniaus Rotušės aikštėje vyko mobilios ekspozicijos „Darnūs namai“ atidarymas. Šis unikalus mobilus namas 3 mėnesius keliaus po Lietuvą ir pasakos, kaip įvairius senus daiktus galima prikelti naujam gyvenimui. Projekto renginių metu lankytojai galės dalyvauti interaktyviose veiklose, kurios skatins atsakingą vartojimą, primins apie atliekų mažinimo ir tinkamo tvarkymo būtinybę. „Darnūs namai“ aplankys net 120 Lietuvos miestų ir miestelių.

„Atliepiant projekto „Darnūs namai“ tikslus, kuriamai ekspozicijai naudojome senus baldus bei kitus buities daiktus. Sendaikčius surinkome iš žmonių, kurie jau ketino juos išmesti, kaip nebenaudojamus. Juos atnaujinome ar perdirbome į kitos paskirties daiktus. Stengėmės naudoti itin paprastus sprendimus ir medžiagas, parodyti žmonėms pavyzdžių kaip galima patiems kūrybiškai atsinaujinti interjerą. Taip norime parodyti žmonėms, kad neskubėtų pirkti naujų ir išmesti senų daiktų. Norime prisidėti prie atsakingo vartojimo, aplinkosaugos idėjų, keisti visuomenės įpročius ir nuostatas. Juk visiems mums turi būti svarbu kokioje aplinkoje gyvename. Į ekspozicijos kūrybos ir gamybos procesą įtraukėme ir studentus. Tokie projektai padeda kolegijoje įgytas teorines žinias pritaikyti praktikoje, lavinti įgūdžius, atsiskleisti kūrybiškumui. Nors studentės dar tik 2 kurso, matome jų potencialą ir gebėjimus. Tai rodo, kad į VTDK ateina motyvuoti ir talentingi jaunuoliai“, – renginio metu pasakojo vienas projekto vadovų, VTDK meninės veiklos organizatorius Jaroslav Daveiko.

Mobilios ekspozicijos kelią galite stebėti čia.