Inovatyvus bendradarbiavimas kuriant klimato politiką: įžvalgos iš ILCA seminaro Suomijoje

#suVIKOpavyko

Neseniai Suomijoje, Kuopijo mieste, siekdami ištyrinėti inovatyvius sprendimus, taikomus klimato kaitos iššūkiams spręsti, susirinko projekto ILCA („Inovacijų laboratorijos klimato veiksmams“) konsorciumo nariai iš Suomijos, Bulgarijos, Lietuvos, Rumunijos ir Ukrainos. Dėmesys buvo skirtas ne tik žinių dalijimuisi, bet ir skirtingų šalių bei pramonės šakų bendradarbiavimo skatinimui. Partneriai aptarė savo patirtį, įgytą kuriant Inovacijų laboratorijas klimato kaitos sprendimams, ir dalijosi savo pagrindinėmis įžvalgomis.

Institutas „Luke“ (Suomijos gamtos išteklių institutas), ypač Maaningos tyrimų stotis, aktyviai prisideda prie ILCA projekto tyrimais, skirtais sumažinti žemės ūkio šiltnamio dujų emisijas, gerinti maistingųjų medžiagų apykaitą ir skatinti anglies sekvestraciją. Pasak Miko Järvineno, „Luke“ vyriausiojo eksperto, mokslu pagrįsti sprendimai yra būtini siekiant suvaldyti pasaulinį atšilimą, tačiau sprendimai yra veiksmingi tik tuomet, jei juos taikome praktiškai.

„ILCA projekto tarpvalstybinis bendradarbiavimas ir informacijos mainai suteikė naujų žinių klimato kaitos klausimais. Daugiašalis bendradarbiavimas turi milžinišką potencialą,“ – pabrėžia jis.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro vyresnioji tyrėja Diana Lukminė pabrėžė tinklo kūrimo ir naujų efektyvių bendradarbiavimo būdų svarbą. Ji akcentavo būtinybę atlikti naujus tyrimus siekiant geriau suprasti globalius klimato kaitos procesus.

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos direktorius dr. Rolandas Vitkūnas pabrėžė inovacijų svarbą švietime. Siekdama skatinti inovacijas, švietimo institucija išsiaiškino darbuotojų žinių spragas ir vykdo naujo tipo bendradarbiavimą su žemės ūkio tyrimų centru.

„Darbuotojai ir studentai dabar siekia mūsų sukurtų mikro laipsnių. Mes turime bendrą Inovacijų laboratoriją su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru, kuri jau įrodė savo naudą. Mes siekiame ją išplėtoti į dinamišką ir tvirtą forumą, kuris sujungia įvairius dalyvius ir kuria erdvę diskusijoms”, – teigia direktorius dr. R. Vitkūnas.

Ukraina, susidūrusi su ekstremaliomis oro sąlygomis, turinčiomis įtakos žemės ūkiui, pripažįsta, kad reikia skubiai reaguoti į iššūkius. Antonas Tkachenko, Nacionalinio mokslinio centro žemės ūkio instituto NAAS skyriaus vadovas, pabrėžė, kad ILCA projektas yra platforma, skirta stiprinti pajėgumus, kovoti su klimato kaita ir skatinti žemės ūkio bendruomenės atsparumą geopolitiniams iššūkiams.

Dekanas Ruslanas Biloskurskyi iš Ukrainos Jurijaus Fedkovičiaus Černivcių nacionalinio universiteto išreiškė padėką už tarptautinę patirtį, įgytą įgyvendinant ILCA projektą. Jis pabrėžė bendradarbiavimą su Suomija, viena inovatyviausių pasaulio šalių.

„Paleidome švietimo ir mokslo laboratoriją, kuri organizuoja studentų inkubatorių programas. Remiame verslo idėjų plėtrą ir siūlome konsultacinę pagalbą verslininkėmis ketinančioms tapti ir jau veikiančioms įmonėms“, – sako jis.

Carmen Nastase, projekto koordinatorė iš Stefan cel Mare universiteto Suceava (Rumunija), ypač giria ILCA projekto dėmesį į problemų sprendimą ir inovacijas.

„Kaip universitetai, turime garantuoti, kad mūsų mokymo programos būtų ne per daug akademinės, o atliepiančios klimato kaitos problemas ir visuomenės poreikius. Tam reikia parengti mokymo programas, kurios mokiniams suteiktų praktinių kovos su klimato kaita įgūdžių.“

C. Nastase pabrėžia Bukovinos medinius ir molinius namus, kurie yra puikus tvarios statybos ir tvirto ryšio su regiono istorija pavyzdys. Namuose naudojamos vietinės kilmės natūralios medžiagos, taip pat puikiai suprantama aplinkai nekenksminga statybos praktika.

Kuopijo seminare pademonstruotas tarptautinis bendradarbiavimas atspindi bendrą įsipareigojimą ieškoti inovatyvių klimato kaitos iššūkių sprendimų. Sėkmingo ekosistemų bendradarbiavimo pavyzdys yra Suomijos įmonės „WonderBee“, kurią įkūrė Vijay Burman ir Arezoo Rahmanas, istorija. „WonderBee“ sukūrė novatorišką probiotinių žiedadulkių pakaitalą, kuris sprendžia dėl klimato kaitos sukelto maisto trūkumo bitėms problemą.

Rahman pabrėžė bendradarbiavimo svarbą plėtojant savo įmonę. „WonderBee“ į savo projektus aktyviai įtraukė užsienio studentus iš Savonijos taikomųjų mokslų universiteto (Suomija). Savonijos tarptautinio verslo studentas Tanian Memarian kalbėjo apie vertingas bendradarbiavimo pamokas, įskaitant komandinio darbo svarbą, tvarų vystymąsi ir kritinį bičių vaidmenį palaikant biologinę įvairovę. Studentai pasiūlė įkurti tarptautinę virtualią bendruomenę, kuri padidintų produktų žinomumą ir sujungtų potencialius klientus bei rėmėjus. Šiuo metu bendrovė ieško finansavimo ir planuoja plėstis visame pasaulyje, vos tik užpatentuos savo novatorišką produktą. Tarptautiniai studentai, prisidėję prie „WonderBee“ veiklos, dalyvauja tarptautiniame ILCA projekte.

Puoselėdami partnerystes ir dalindamiesi patirtimi, Suomijos, Bulgarijos, Lietuvos, Rumunijos ir Ukrainos ekspertai ir verslininkai dirba kartu, kad sukurtų tvaresnę ir atsparesnę ateitį visiems.

Organizatorių nuotraukos