Jau artimiausiu metu Vilniaus kolegijos Statybos fakulteto biblioteka pasipildys nauju leidiniu – išleista Statybos inžinerijos katedros lektorės Annos Glinskienės parengta metodinė priemonė TAIKOMOJI MECHANIKA, 2024.
Leidinys skirtas kolegijų statybos inžinerijos studijų programų studentams, taip pat būsimiesiems inžinieriams, siekiantiems tobulėti ir įsisavinti taikomosios mechanikos žinias, išmokti taikyti jas sprendžiant praktinius uždavinius. Metodinė priemonė naudinga ir praktikams, norintiems plėsti savo žinias. Šiuolaikiniam inžinieriui ypač svarbu gerai išmanyti matematiką, fiziką, teorinę mechaniką ir medžiagų atsparumo pagrindus.
Statybos studijų programoje taikomosios mechanikos kursas apima tris esmines dalis, todėl taip parengta ir metodinė priemonė.
I.Teorinė mechanika. Statika.
Šioje dalyje pristatomi pagrindiniai mechanikos uždaviniai, sąvokos bei nagrinėjami objektai, tokie kaip jėgos, jėgų sistemos ir jų veikiami kūnai. Pateikiami jėgų sistemų klasifikavimo principai ir išsamiai nagrinėjamos pusiausvyros sąlygos. Teorija iliustruojama pavyzdžiais, leidžiančiais suprasti, kaip šios žinios taikomos sprendžiant praktinius uždavinius.
II.Medžiagų atsparumas.
Antrosios dalies pagrindinis tikslas – suteikti studentams išsamių žinių apie medžiagų elgseną ir jų atsparumo mechanizmus, taip pat išmokyti studentus savarankiškai spręsti konstrukcijų mechanikos uždavinius. Tai sudaro tvirtą pagrindą tolimesniam statybinės mechanikos disciplinos studijavimui bei taikymui praktikoje.
III.Statybinė mechanika.
Trečioje leidinio dalyje gilinamasi į metodus, skirtus konstrukcijų elementuose veikiančioms įrąžoms ir deformacijoms analizuoti bei apskaičiuoti. Ši dalis yra neatsiejama nuo statybos inžinerijos praktikos, nes ji suteikia būtinų žinių, reikalingų projektuoti patikimas, ekonomiškas ir saugias statybines konstrukcijas. Ši dalis pabrėžia praktinių įgūdžių svarbą, todėl leidinys suteikia aiškias gaires, kaip teorinės žinios taikomos projektuojant realias konstrukcijas. Statybinės mechanikos išmanymas leidžia studentams ir specialistams ne tik apskaičiuoti konstrukcijų elementų įrąžas ir deformacijas, bet ir įvertinti jų eksploatavimo patikimumą, prisidėti prie efektyvesnių ir tvaresnių sprendimų statybų sektoriuje.
Leidinyje ypač akcentuojamas praktinių įgūdžių ugdymas, todėl šalia teorinių žinių gausu uždavinių, kurie sprendžiami naudojant ribinių būvių metodą. Tai itin svarbu statybinių konstrukcijų skaičiavimams. Leidinyje laikomasi tarptautinės fizikinių dydžių simbolikos bei SI matavimo vienetų sistemos.
Praktinių darbų užduotys pateikiamos taip, kad studentai galėtų individualizuoti skaičiavimus pagal pateiktas lenteles, naudodami vardo ir pavardės raidžių kodą.
Be tradicinės knygos, išleista ir elektroninė šio leidinio versija, kuri netrukus bus pasiekiama visiems studentams, mėgstantiems skaityti skaitmeniniu formatu.
Tai leidinys, praturtinantis studijų procesą ir padedantis tiek studentams, tiek praktikams sėkmingai gilinti žinias statybos srityje.
Gero skaitymo ir sėkmės studijuojant!