Statybininkų asociacijos prezidentas D. Gedvilas: statybos inžinieriai dirbs kūrybingą darbą

Darbo rinka nuolatos kinta ir statybų sektorius nėra išimtis. Visuomenei vis labiau gyvenant Pramonės 4.0 sąlygomis, plėtojant skaitmenizavimą, kuriant įvairias inovacijas, vystant robotiką, gyvenimo neatsiejant nuo socialinių tinklų, atsirado poreikis dirbti kūrybingą, sveikatos nežalojantį ir su ateitimi siejamą darbą. Apie statybos sektoriaus pokyčius, specialistų paklausą ir darbo specifiką pasakoja Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas.

Kuo pasižymi šiandieninė statybos sektoriaus rinka?

Statybų sektoriaus darbo rinka sparčiai keičiasi ir eina pažangos keliu. Statybų kultūra Lietuvoje nuolatos gerėja ir auga, o patys statybininkai šiandien – šiuolaikiški, profesionalūs ir kokybiškai atliekantys darbus.

Lietuvos statybų sektoriaus eksportas pastarąjį dešimtmetį sparčiai auga, todėl šiandien turime nemažai Lietuvos įmonių, kurios kiekvienais metais stato vis daugiau objektų užsienyje. Tam, kad statybos sektoriaus įmonės ir jų darbuotojai įgautų pasitikėjimą užsienio rinkose, didelė dalis dirbančiųjų statybose turi turėti itin aukštas kompetencijas. Todėl statyboje dabar reikalingas žmogus ne tik išmanantis jos technologiją, statybinių medžiagų įvairovę, bet toks, kuris geba lanksčiai prisitaikyti prie pokyčių, naudotis skaitmeninėmis technologijomis ir išmaniaisiais įrankiais bei komunikuoti daugiau nei viena kalba.

Dalius Gedvilas 1Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas / Lietuvos statybininkų asociacijos nuotr.

Šiandien statybininkams nebeužtenka gerai išmanyti ir gebėti atlikti vieną funkciją statybvietėje. Dabar statybininkai turi turėti specialių žinių ir gebėjimų naudotis skaitmeniniais įrankiais statybos procese. Statybos srities darbininkams keliamas reikalavimas ne tik mokėti statyti, bet tą daryti greitai, profesionaliai ir itin kokybiškai, todėl statybos bendrovės vis labiau investuoja į darbuotojų kompetencijų ugdymą.

Žmonės nebenori dirbti fizinių, sunkių darbų, kur daug dulkių ir didelė tarša. Šiandien žmonės ieško kūrybingo darbo, teikiančio malonumą ir nedarančio žalos jų sveikatai. Todėl statybos rinka taip pat transformuojasi. Įmonės neišvengiamai turi diegtis inovatyvias technologijas, kad žmogus, atėjęs į statybą, nesijustų vergaujantis bei dirbantis sunkų ir fiziškai alinantį darbą, o dirbtų kūrybingai.

Kuo turi pasižymėti paklausus statybos sektoriaus specialistas?

Technologijų pažanga per paskutinius 5-erius metus – didžiulė. Vis labiau vystosi statinių informacinis modeliavimas, robotika, Pramonė 4.0 ir, nėra abejonės, ateina poreikis naujiems įgūdžiams darbo rinkoje. Norint išlikti konkurencingu nuolat kintančioje darbo rinkoje bei įprasminti savo kvalifikaciją, šiandien reikia siekti nuolat atnaujinti savo profesines žinias ir praktinius įgūdžius.

Matome, kas vyksta kitose Europos valstybėse: Jungtinėje Karalystėje, Skandinavijoje. Šiandien šiose šalyse galioja teisinis reguliavimas, kad statybos inžinieriai per dvejus metus turi išklausyti 20 valandų kursą. Tikiu, kad greitu metu kiekvienam dirbančiajam statybų sektoriuje teks tokį kursą išklausyti kiekvienais metais. Skaičiavimai rodo, kad skaitmeninėje visuomenėje besimokantis žmogus turi skirti apie 20% savo laiko kiekvienais metais tam, kad išliktų darbo rinkoje ir neatsiliktų nuo technologinės ir informacinės pažangos, kuri nuolat spartėja.

site 285645 1280Objekto statybvietė / Lietuvos statybininkų asociacijos nuotr.

Statybos inžineriją baigusių žmonių ateitis tokia, kad jie dirbs itin kūrybingą darbą, bet aišku viena – tam jie turės mokytis.

Kokia yra darbuotojų paklausa statybos sektoriuje?

Statybininko profesija – perspektyvi, įdomi ir visada reikalinga specialybė. Statybos srities darbininkų paklausa visuomet išlieka pakankamai didelė, nepriklausomai nuo ekonominės situacijos. Tai įrodo Europos infrastruktūros perstatymo pavyzdys, tapęs iššūkiu, kadangi jos didžioji dalis buvo pastatyta 1980 metais. Ir, jeigu anksčiau statybininkai sakydavo, kad namų rinka yra Lietuva, tai šiandien sakome, kad ji – visa Europa.

Vis daugiau statybininkų ateityje turės dirbti tarptautiniuose projektuose, todėl statybinių paslaugų poreikis auga ir, manau, kad lietuvių statybininkų laukia labai perspektyvi ateitis: jie bus motyvuojami dideliu darbo užmokesčiu ir bus reikalingi, kadangi visas Pasaulis nori gyventi komfortiškai ekologiškoje aplinkoje.

Pasaulio bendruomenės posūkis į planetos apsaugą paveiks ir visą statybų sektorių, ypatingai bus vertinami tie specialistai, kurie turi aukštas kompetencijas bei žinias. Šiandien konkursus laimi tos bendrovės, kurios turi profesionalius darbuotojus ir stiprią komandą bei mokančios gerus atlyginimus.

Kokiam žmogui rekomenduotumėte stoti į statybos sektoriaus specialistus rengiančias studijų programas?

Kadangi žinome, jog paprastai žmogaus darbo istorija tęsiasi 30 metų ir daugiau, kiekvienam reikia pagalvoti, kur būtų galima save realizuoti ir jaustis laimingu. Pirmiausia, reikėtų atsakyti į keletą klausimų: ar žmogus mėgsta konkretumą, dalykiškumą ir tiksliuosius mokslus. Visų antra, reikėtų pasvarstyti dėl dinamiško darbo, kadangi statybų sektoriaus darbuotojai nuolatos gyvena pokyčiuose – kiekvieno objekto statyba ar projektavimas skiriasi. Taip pat darbą šiame sektoriuje rekomenduoju rinktis tiems, kurie mėgsta dirbti komandoje.

Nr2„Stratreg“ statybininko kortelė / Lietuvos statybininkų asociacijos nuotr.

Kokie specialybių, rengiančių statybos specialistus, privalumai?

Statyba ir inovacija yra labai tampriai susiję su kitomis ūkio šakomis: logistika, energetika, transportu, klimatu. Sakoma, kad vienas dirbantysis statyboje aplink save įdarbina dar keturis žmones. Tad esu beveik tikras, kad statybų sektoriuje dirbantys žmonės komunikuoja ir sprendžia ne tik statybines problemas, bet daugybę kitų ūkio aktualijų.

Tie, kurie dirbs statyboje, turės turėti labai platų žinių diapazoną, kadangi susidurs su visai netikėtais iššūkiais ir klausimais. Pavyzdžiui, kiekviena bendruomenė turi tam tikrą atliekų kiekį ir kaip pastarąsias utilizuoti, sprendžia būtent statybininkai: kaip įrengti sąvartynus, kaip perdirbti atliekas. Jeigu kalbame apie mediciną, gydymo įstaigoms reikalingos specialios patalpos, todėl statybininkai susiduria su specialiais reikalavimais. Jie turi gilintis į tas technologijas, kurios stovės statomose patalpose, tad statybininko ir projektuotojo darbas yra labai įdomus, dinamiškas.

Kodėl verta studijuoti Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje?

Kolegijos absolventai, kurie dirba statybos sektoriuje, yra žinomi dėl savo pasiekimų. Tai suteikia pasitikėjimą šia mokymo įstaiga ir jos dėstytojais, kurie sugeba paruošti gerus specialistus ir tai, ko gero, ir yra VTDK išskirtinumas tarp visų kitų aukštųjų mokyklų – šis kolektyvas už nugaros turi padarytus darbus, kurie liudija patys už save. Kolegija yra paruošusi darbo rinkai labai daug specialistų, kurie turi sėkmingas profesinės veiklos istorijas, o tai yra pats geriausias vertės rodiklis.  

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. Cookies). Toliau naršydami arba paspausdami mygtuką „Sutinku“ sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos
SUTINKU