Pokalbis su „Erasmus+“ partneriais Estijoje: kaip vyksta mobilumas pasaulinės pandemijos kontekste?

Pasaulinė pandemija sujaukė planus ne tik versle, socialiniame gyvenime, bet ir studijose. Pokyčiai palietė ir „Erasmus+“ mobilumą: vietoj kontaktinių paskaitų studentams vyko nuotolinės, o įspūdžius apribojo valstybių įvesti karantinai. Tačiau tai, pasak Palaso taikomųjų mokslų universiteto Tarptautinių ryšių specialistės Riinos Gendrikson, neturėtų stabdyti studentus pasinaudoti unikalia galimybe.

Kaip jūsų universitete vyksta paskaitos „Erasmus+“ studentams, atsižvelgiant į COVID-19 situaciją?

Daugelis studentų, reaguodami į dėl COVID-19 susidariusią situaciją, atšaukė arba atidėjo savo mobilumą iki pavasario. Todėl šį rudens semestrą Palaso taikomųjų mokslų universitetas priėmė tik vieną „Erasmus+“ mainų studentą. Kadangi jo atvykimo metu nebuvo jokių apribojimų, jis dalyvauja akademiniame gyvenime tomis pačiomis sąlygomis kaip ir Estijos studentai, tai yra, paskaitos vyksta kaip įprasta.

photo 1499750310107 5fef28a66643Studijos nuotoliniu būdų / Asociatyvi interneto nuotr.

Kodėl studentai vis vien turėtų rinktis „Erasmus+“ mobilumą, net jei yra galimybė, kad, reaguojant į besikeičiančią situaciją, studijos gali vykti nuotoliniu būdu?

Mainus pasirinkę studentai mėgaujasi pilna „Erasmus+“ patirtimi visuomet, jei tik jie gali išvykti studijuoti į užsienį, ir nesvarbu, ar studijos vyks kontaktiniu, ar fiziniu būdu. Visi kultūriniai išgyvenimai, mano nuomone, yra tiek pat naudingi ir svarbūs kiek mokymasis iš užsienio dėstytojų.

Net jei studentui atvykus į kitą šalį tam tikrą laiko tarpą paskaitos vyksta nuotoliniu būdu, išlieka galimybė patirti savarankiško gyvenimo patirtį, kuris yra vertingas asmeniniam augimui ir horizonto praplėtimui. Gyvenimas kitoje šalyje ypatingai svarbus vizualinius menus studijuojantiems studentams, kadangi toks erdvės pasikeitimas stimuliuoja kūrybiškumą ir tampa jų įkvėpimo šaltiniu.

Nuotrauka 5Palaso taikomųjų mokslų universiteto Baldų dizaino ir restauracijos studijų programos laboratorija / R. Kunikauskaitė nuotr.

Kodėl jūsų universitetas yra geras pasirinkimas „Erasmus+“ studentams?

Pagrindinės Palaso stipriosios pusės yra jo mažumas, praktinės studijos ir, žinoma, žmonės – mūsų studentai ir darbuotojai. Mažos grupės įgalina individualų mokymąsi ir suteikia studentams nemažai laisvės renkantis savo specialybės nišą. Dėmesys praktiniams gebėjimams padeda geriau paruošti studentus darbo rinkai – jie pabaigę studijas iš tikrųjų turi puikius praktinius įgūdžius. Mobilumu pasinaudoję studentai, paklausti, kas jiems mūsų universitete labai patiko, visuomet pabrėžia draugiškus darbuotojų ir studentų santykius. Dėstytojai ir rektorius yra pasirengę visuomet padėti, todėl sprendimai yra priimami greitai. Palaso universitete veikia akademinių ir neakademinių darbuotojų tinklas, kuris, kartu su kuratoriais, atvykstantiems studentams padeda kiekviename žingsnyje.  

Ar „Erasmus+“ studentai lengvai priimami į jūsų aukštąją mokyklą? Kodėl?

Visų atvykstančių studentų paraiškos yra peržiūrimos to departamento darbuotojų, į kurį studentas atsiunčia dokumentus. Jie savo sprendimą priima atsižvelgdami į studento darbų aplanką ir jo motyvaciją. Žinoma, nuodugniai apgalvojama ir tai, kiek studento studijos jo aukštojoje mokykloje atitinka Palaso siūlomą akademinę kito semestro programą.

Nuotrauka 2Palaso taikomųjų mokslų universiteto studentų piešinys ant pastato / R. Kunikauskaitės nuotr.

Visi 7 departamentai kiekvieną semestrą gali priimti nuo 1 iki 3 atvykstančių studentų. Mūsų universitetas, žinome, norėtų priimti visus studentus iš mūsų partnerių institucijų, tačiau tam nėra galimybės, nes studijos sukurtos nedidelėms grupelėms. Dėl to kartais atsitinka taip, kad atvykstantieji gali patekti į laukiančiųjų sąrašą arba jų paraiška gali būti atmesta.

Mūsų aukštosios mokyklos bendradarbiauja jau daug metų. Kaip jūs vertinate šią partnerystę?

Palaso taikomųjų mokslų universitetas ir Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija pirmąją „Erasmus+“ sutartį pasirašė prieš 15 metų. Žvelgiant į bendrą istoriją, naujausi žingsniai mūsų bendradarbiavime buvo 2017 metais Palaso Tarptautinės savaitės metu įvykęs dviejų VTDK darbuotojų vizitas ir dviejų studentų – Aurelijaus ir Benediktos – „Erasmus+“ mobilumas, kuomet jie semestrą mokėsi Medijos dizaino mūsų universitete. Taip pat 2019 metais jūsų institucijoje lankėsi Medijos dizaino katedros vedėjas Jaanus Eensalu ir profesorius Marko Kekišev.

Nuotrauka 1Administracijos darbuotojos Palaso taikomųjų mokslų universitete / R. Gendrikson nuotr.

Malonus mūsų ilgos partnerystės tęsinys įvyko praeitą savaitę, kuomet mus aplankė keturi neakademiniai VTDK darbuotojai. Pakalbėjus su Palaso kolegomis, kurie susitiko su kolegijos atstovais, išgirdome daug teigiamų atsiliepimų – jie turėjo puikias diskusijas apie darbą: apsikeitė gerosiomis, blogosiomis patirtimis bei mintimis apie iššūkius.

Keliais sakiniais pibūdinkite Palaso taikomųjų mokslų universitetą.

Palasas yra vienintelis taikomųjų mokslųuniversitetas Estijoje, kuriame yra akcentuojami praktiniai įgūdžiai. Mes siūlome septynias dizaino, išsaugojimo/restauravimo ir menų programas. Universitetas yra gana mažas, jame studijuoja apie 300 studentų ir dirba apie 90 darbuotojų, dėl to ir kuriamas individualus, draugiškas ryšys. Žalioje kaimynystėje įkurti 3 pastatai stovi vienas šali kito, taip palengvinant skirtingų studijų programų studentų bendradarbiavimą ir ryšius.

nuotrauka 71Vizito Palaso taikomųjų mokslų universitete akimirka / R. Kunikauskaitės nuotr.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. Cookies). Toliau naršydami arba paspausdami mygtuką „Sutinku“ sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos
SUTINKU