Studentai netaršų aplinkai, autonominį mobilų ofisą siūlo įrengti troleibuse

#suVIKOpavyko

Vilniuje vykusi tarptautinė „Inovacijų savaitė“ subūrė daugiau nei 120 studentų, kuriems rūpi klimato kaitos problema. 2 dienas jaunuoliai gvildeno sudėtingą startuolio pateiktą iššūkį: kaip sukurti aplinkai draugišką ir autonominį mobilų ofisą? „Šios savaitės rezultatas atneš poveikį ne tik konkrečiam verslui, bet ir visai Lietuvai,“ – džiaugiasi organizatoriai.

Inovacijos – vienintelė priemonė prisitaikyti prie klimato pokyčių

Lapkričio 20-24 d. Vilniaus technologijų ir dizano kolegijoje (VTDK) vyko renginių ciklas „Inovacijų savaitė“, kurio metu visa kolegijos bendruomenė: dėstytojai, studentai, personalas ir partneriai, aktyviai įsitraukė į teigiamo poveikio aplinkai kūrimą. Šis renginių ciklas vienu metu vyko ne tik Lietuvoje, bet ir kitose keturiose šalyse – Suomijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje ir Ukrainoje.

„Per šias dienas studentai turėjo galimybę artimiau susipažinti su klimato iššūkiais, idėjų generavimo metodais, pristatymo galimybėmis, konsultavosi su mentoriais ir ekspertais. Inovacijos yra, matyt, vienintelė priemonė prisitaikyti prie klimato pokyčių, todėl šios savaitės tikslas – paskatinti aktyviai įsitraukti į inovatyvių sprendimų aplinkai kūrimą – mes tikrai turime tam reikalingų įgūdžių!“ – pasakoja „Inovacijų savaitės“ organizatorė, VTDK lektorė Vaiva Mickevičienė.

Mobilų ofisą siūlo įrengti troleibuse

Tarptautinę „Inovacijų savaitę“ vainikavo studentų hakatonas, kurio metu jaunuoliai kūrė inovatyvius klimatui neutralius sprendimus. Hakatono metu startuolis, jauna architektūros projektų įmonė UAB „Madhauz“, studentams pateikė iššūkį – sukurti mobilaus ofiso, visiškai neutralaus aplinkai ir autonominio nuo centralizuotų inžinerinių tinklų, galinčio visiškai patenkinti savo poreikius, konceptą. Iššūkį sprendė 14 studentų komandų: svarstė, kokias inžinerines sistemas, identitetą, interjero sprendimus ir medžiagas pasirinkti bei kaip pritaikyti žiedinės ekonomikos ir tvarumo tendencijas.

Hakatoną laimėjo 7 būsimų inžinerinių sistemų specialistų komanda. Pergalinga idėja studentams kilo netikėtai – važiuojant senu Vilniaus troleibusu ir vėluojant į kolegiją dėl miestą užlūdusio sniego. Laimėjęs sprendimas: mobilų ofisą įrengti troleibuse! „Seni Vilniaus troleibusai pasirodė kaip keistas sprendimas, bet vos jį pasiūlius pradėjome diskutuoti ir jau nebuvo kelio atgal. Panaudotas troleibuso rėmas sumažintų poreikį neperdirbtų medžiagų naudojimui, apsaugotų gamtą nuo per 10,000 kg sverenčių šiukšlių. Siūlėme naudoti perdirbtos celiuliozės termoizoliacines medžiagas, kurios yra iš 100% perdirbto pluošto, o vidaus įrengimas ir apdaila galėtų būti tiek perdirbta, kiek leistų įmonės finansai ir galimybės gauti tokių medžiagų Lietuvoje“, – pasakoja vienas iš laimėtojų komandos narys, Šarūnas Savickas.

„Laimėtojai pasirodė tikrai puikiai, džiaugiuosi, kaip profesionaliai studentai padirbėjo, o rezultatas yra tikrai pritaikomas“, – šypsosi startuolio UAB „Madhauz“ vadovas Ježy Daveiko. Verslininkas priduria, jog mielai kartu su geriausiai pasirodžiusiomis komandomis dar kelias dienas padirbėtų prie idėjos. Jo teigimu, ją patobulinus ir optimizavus būtų galima sukurti išties efektyvų sprendimą.

Jaunimui rūpi klimato kaitos problemos

Jaunuoliai dalinasi, kad šiame renginyje dalyvavo neatsitiktinai – tvarumo tema jiems labai rūpi.

„Sunku išvengti šios temos, kuomet mūsų studijų kryptis yra susijusi su pastatų pritaikymu esamoms klimato sąlygoms bei komfortui. Taip pat vidutinė temperatūra pasaulyje pakilo 1,5 C° lyginant su ikipramoniniu laikotarpiu. Tai dar visai nesenai atrodė kaip išvengiamas slenkstis, po kurio nebebus kelio atgal. Akivaizdu, kad ateitis labai skirsis nuo dabartinės realybės, o kiekviena dešimtoji laipsnio dalis turės didelių pasekmių“, – klimato kaitos sprendimų kūrimo svarbą pabrėžia Šarūnas.

„Džiaugiamės, jog hakatone dalyvavo tiek daug studentų! Labai tikimės, jog ateityje varžovų bei komandų tik daugės, bus atrasta dar dar daugiau inovatyvių bei tvarių sprendimų, susijusių su aplinkos bei klimato kaita“, – sako Paulius Vitkauskas, vienas iš laimėjusios komandos narys. Studentas džiaugiasi nauja patirtimi bei galimybe komandiškai išbandyti savo inžinerinius įgūdžius.

Klimato kaitos iššūkiams spręsti susibūrė 5 šalys

„Inovacijų savaitė“ – viena iš projekto „Innovation Laboratories for Climate Actions – ILCA“ („Inovacijų laboratorijos klimato veiksmams – ILCA“) veiklų. Šiemet renginys buvo unikalus tuo, kad tuo pačiu metu jis vyko visose „ILCA“ projekto partnerių institucijose: Suomijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje, Ukrainoje ir Lietuvoje.

„Šis projektas vienija daug suinteresuotų šalių. Kartu su partneriais kuriame klimato kaitos ekosistemą ir ieškome sprendimų klimato kaitos iššūkiams spręsti. Tikiu, kad šios savaitės rezultatas sukurs teigiamą poveikį ne tik konkrečiam verslui, bet ir visai Lietuvai,“ – sako Joana Lapkovskaja, VTDK Tarptautinių ryšių ir projektų valdymo skyriaus vadovė.

Projektas Nr. 220194 „Innovation Laboratories for Climate Actions – ILCA“ („Inovacijų laboratorijos klimato veiksmams – ILCA“) yra finansuojamas Europos inovacijų ir technologijų instituto lėšomis.

Nuotraukų autorius: Kęstutis Urbonas.